EKOEKSPERYMENTY

materiały ekokosmetyki oszczędność

Spróbuj wyobrazić sobie, że każdy Twój ruch, zakup, kęs jest świadomy. Zrób eksperyment i zobacz jak Twoje życie może zmienić myślenie w sposób proekologiczny.

Nauka myślenia ekologicznego jest dla mnie też wprowadzaniem nawyków i zwyczajów, które przyniosą nam krótko i długoterminowe korzyści. Tutaj jak ja korzystam na myśleniu proekologicznym.

  • LOKALNA ŻYWNOŚĆ Kupuje cebule i część innych warzyw na rynku od producentów, dopytuje jak się je uprawia, może nie są 100% eko, ale jest im blisko. No i ja mam warzywa taniej, a lokalny przedsiębiorca ma zysk. Staram się jak najczęściej korzystać z lokalnych zielarni i małych sklepów z warzywami. Tyle ile mogę uprawiam sama (więcej w dziale projekty)
  • OSZCZĘDZANIE ENERGI I SUROWCÓW W domu używam żarówek ledowychi lampek na dynamo i na baterie słoneczne.
  • WYKORZYSTYWANIE ODPADÓW DRUGI RAZ Wykorzystuje wszystkie zużyte kartki na notatki, mam tak dużo starych dokumentów i ulotek – że nie kupuje żadnych papierów do pisania- efekt nic nie wydaje, a piszę dużo. Pewnie bym wydała koło 100 zł rocznie na notatniki. Wydaje tyko 10 zł na aktualny kalendarz z organizatorem. Przerabiam gazety na koszyki.
  • BARTER Wymieniam się rzeczami z koleżankami, bardzo rzadko kupuje ubrania, często coś przerabiam i oddaje, a później dostaje od kogoś innego:) Na ciuchy wydawałam kiedyś 1000 zł rocznie teraz ok 200 zł żeby czasem kupić buty albo jakąś ładną sukienkę w sklepie typu second hend. Nie czuje żebym się ograniczała, szafa pęka w szwach:)
  • OGRANICZENIE PRODUKCJI ŚMIECI Nie kupuje wody butelkowanej, ani soku w kartonach.
  • DBANIE O SIEBIE TO  DBANIE O PLANETĘ  Kupuje bardzo niewiele kosmetyków, są odrobinę droższe, ale  naturalne. Dużą część kosmetyków robię sobie sama: mydło, pastę do zębów, szampon, naturalne maseczki z tego co mam akurat w kuchni. Kupuje biodegradowalny-ekologiczny  płyn do mycia naczyń z Różanego Pana za 6zł. Czyszczę wszystko sodą i w niej piorę- to pranie wychodzi wyjątkowo tanio. Miesięcznie moje wydatki są nawet mniejsze niż były kiedyś kiedy miałam tradycyjne kosmetyki i środki czystości. Oprócz tego że wydaje mniej, czuję się bezpiecznie używając ekologicznych kosmetyków i mam satysfakcję z dbania poprzez to o środowisko:D
  • UP-CYKLING Uwielbiam przerabiać odpady w pożyteczne rzeczy. Butelki, które zużywamy w domu przerabiam na doniczki samopodlewające i wykorzystuje na zajęciach, przerabiam stare ubrania i szmatki na maskotki, sukienki, piórniki na zajęciach, a z resztek które zostają robię to samo:).

Magdalena Zielezińska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s